Graficzki na pun.pl


#1 02-08-2013 16:09

 Tiga

http://www.graficzki.cba.pl/rangi/rangi/user.png

status tiga1122@aqq.eu
31716674
Skąd: się biorą idioci?
Zarejestrowany: 01-01-2013
Posty: 94
Punktów :   

[GIMP] Ogólne porady dla początkujących.

Witam.

Dziś nietypowy poradnik, aczkolwiek może być dla niektórych zaczynających pomocny. Omówię wam kilka ważnych kwestii dotyczących GIMP'a, zarówno jak i pomysły, jak i podstawowe funkcje techniczne.

Zacznijmy więc

Na sam początek tworzenia jakiejkolwiek pracy radzę wam zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy:
1. Muzyka, dla rozluźnienia w razie zacięcia się programu, albo wykonania błędnego ruchu i zamknięcia niedokończonej pracy. Jeśli nie lubicie muzyki, a jesteście nerwowi, bądź program doprowadził was już do ostateczności, to weźcie coś do rzucania o podłogę (za szkody w waszym domu nie odpowiadam)
2. Program graficzny, w którym będziemy tworzyć. (Zapomnijcie o Paincie!) Z darmowych polecam:
- Inkscape 0.48.4-1
- GIMP 2.8.6
Używałam obu programów, lecz GIMP najbardziej zdobył moją sympatię, teraz to będzie również od was zależało co wybierzecie. Na dzień dzisiejszy opowiem wam trochę o GIMPIE
3. Pomysł
Po zaopatrzeniu się w dwie pierwsze, musi przyjść jeszcze trzecia, a co zrobić, aby mieć pomysł na jakąkolwiek pracę? Najlepiej poszukajcie inspiracji we wszystkim, patrzcie w internecie za różnymi obrazami i możecie spróbować je odtworzyć, bądź robić krok po kroku z jakiegoś tutorialu. Czasem też wena przychodzi sama i rzucić się można do komputera w poszukiwaniu dwóch pierwszych wymienionych tutaj rzeczy i tworzymy wedle naszego pomysłu. Niestety jednak często niektórzy mają wenę, ale nie wiedzą jak to wykonać, z takim problemem może napotkać się każdy.
Teraz może takie mini FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania przez początkujących:

1. Jak najlepiej skonfigurować gimpa, aby przestrzeń robocza była dla nas jasna i czytelna?
Odp: W zależności co chcesz robić w gimpie, to inne rozłożenie narzędzi będzie Ci potrzebne, lecz podstawowe okna, w które powinno się wyposażyć (prócz przybornika), to:
- Warstwy (CTRL + L)
- Pędzle (SHIFT + CTRL + B)
- Desenie (SHIFT + CTRL + B)
- Opcje urządzenia
Oraz dwa dodatkowe, aczkolwiek przydatne:
- Historia działań
-Nawigacja obrazem
Od wersji 2.8 jest możliwość włączenia trubu jednego okna, dzięki czemu wszystkie narzędzia łączą się w jedno miejsce i nie musimy ich przekładać po całym obrazie tworząc cokolwiek. Jak ułożysz to wszystko to już twoja sprawa, ja preferuję taką wersję:
http://i.imgur.com/OyAMKTK.png

2. Mam problem z ciągłym machaniem myszką po ekranie, a mianowicie żmudna jest strasznie praca, da się temu jakoś zaradzić?
Odp: Zawsze się znajdzie rozwiązanie, w tym wypadku polecam skróty klawiszowe, mogą one nam strasznie ułatwić pracę. Warto zajrzeć w Edycja>> Skróty klawiszowe i dostosować sobie wszystko wedle własnych potrzeb.

3. Wycinam obraz z tła, lecz zamiast pozostać przeźroczyste, to robi się białe. Co mam zrobić?
Odp: Wystarczy prawym kliknąć na warstwę i wybrać "Dodaj kanał alfa", a będzie ci dane takie tło

4. Jaki jest najlepszy sposób nauki programów graficznych?
Odp: Odkrywaj wszystko sam, a najwięcej zapamiętasz!

5. Ile mniej więcej zajmuje nauka funkcji programu itp?
Odp: Każdy ma swoje tempo rozwoju i każdy inaczej podchodzi do nauki. Jeden może mieć dwa miesiące na karku i robić za boga w świecie gimpa i innych programów graficznych, a drugi może mieć kilka lat na karku, a i tak robi ówno.

6. Czy gimp jest dobrym programem do robienia log?
Odp: Na ten temat może się rozwinąć niemała dyskusja. Jedni będą twierdzić, że tak i będą przy tej takowym twierdzeniu, aż do śmierci, zaś drudzy twierdzą, że jeśli chcesz robić jakieś loga obrazkowe, to tak, lecz jeśli chcesz zrobić logo dla prawdziwej firmy to polecą programy, które mogą zapisywać pliki w formacie Sclable Vector Graphics, czyli .svg, czyli np. Inkscape, Adobe Ilustrator etc.

Po bardzo krótkich pytaniach, jak widzicie odpowiedzi na takowe nie są skomplikowanymi operacjami, aczkolwiek ludzie, zadają często banalne pytania, na które odpowiedź często składa się z trzech czterech wyrazów.
Teraz zajmiemy się funkcjami jakie oferuje nam program graficzny:

\\ OPISY SĄ W WERSJI 2.8.6 MOGĄ SIĘ RÓŻNIĆ OD FUNKCJI W POPRZEDNICH WERSJACH! //

1. Ustawmy odpowiednio gimpa. Wejdźmy w Edycja>>Preferencje i ustawmy minimalną liczbę cofnięć jaką będziemy mogli wykonać, po naciśnięciu Edycja>>Cofnij, bądź CTRL+Z

2. Teraz omówmy sobie wycinanie obrazów. Jest kilka sposobów, poukładam je według mnie od najszybszego, do najbardziej mozolnego:
- Różdżka- Wystarczy kilka kliknięć i mamy, aczkolwiek są tego minusy, ponieważ nijak nie nadaje się to do zdjęć robionych z aparatu itp.
- Lasso- Bardziej mozolne i można tym już bardziej precyzyjnie wyciąć obraz, aczkolwiek będzie to miało kilka wad pod takim względem, iż będzie to kanciaste.
- Ścieżki- Jedna z lepszych form, umożliwiająca jeszcze precyzyjniejszy obrys i po kliknięciu "Ścieżka na zaznaczenie". Chyba najlepszy sposób 
- Gumka- Najmozolniejszy, ze wszystkich sposobów, ale w pewien sposób skuteczny.

3. Kolejna magia, którą znamy już z painta, czyli pędzle. W gimpie jednak jest to lepiej rozbudowane i podobnie jak w Photoshopie możemy wgrywać własne pędzle, nawet mniej upierdliwym sposobem niż w "najlepszym programie graficznym", a za razem najdroższym, jakim jest właśnie Photoshop. Wgrywa się je bardzo prosto: (przykład jest pokazany w domyślnym miejscu, gdzie instalowany jest gimp)
C:\Program Files\GIMP 2\share\gimp\2.0\brushes  <- Windows

rozpakować (paczkę) archiwum .rar/ .tar.gz/ .zip do folderu brushes danego użytkownika ~/.gimp/  (tar -xzf) 
- "home/nazwa_usera/.gimp-2.6./brushes" (analogicznie dla innych wersji zmienić numerek)
<- Linux

Strony z pędzlami można sobie samemu w google znaleźć, albo mogę dać wam na pw, bądź gg, kilka ciekawych
(podobnie instaluje się gradienty, desenie i skrypty, z tą różnicą, że znajduje się w to innych folderach, których nazwa nie powinna być myląca, a naprowadzająca )

4. Czcionki są częstym problemem w całej pracy. Jeśli brakuje nam czcionek, możemy je sobie pobrać w pliku .rar, bądź .zip, czy jeszcze innej i rozpakować w formie pliku .ttf (itp.), instaluje się je w panelu sterowania komputera.

5. Filtry są jednym z ciekawszych funkcji gimpa, wedle projektu każdy filtr może być na inny sposób przydatny (radzę nie robić log na swoje fora, za pomocą opcji "Alfa na logo", a samemu zrobić z pędzli itp), aby się z nimi zapoznać radzę zrobić sobie przykładową kreskę i testować każdy filtr, a dzięki temu wszystko lepiej zapamiętacie

Krótko, bo krótko, ale jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to piszcie tutaj, a będę uzupełniać posta.
Miłego gimpowania! http://i.imgur.com/GjyoWVL.png
Pozdro.

Ostatnio edytowany przez Tiga (31-08-2013 19:50)


http://i.imgur.com/CSqVgvs.gif
Czy wiesz, że jeśli o 3 w nocy krzykniesz do lustra 3 razy "Bloody Mary", to przyjdzie Twoja matka i powie Ci żebyś zamknął ryj i poszedł spać?
Nie pomagam: a) Klanom/stadom/serwerom w jakichkolwiek grach (bywają wyjątki) b) Forom, które posiadają poniżej przynajmniej 40 postów

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.narutofaans.pun.pl www.elders.pun.pl www.zgs-asg.pun.pl www.forumnowoscimedialne.pun.pl www.dreamteampoland.pun.pl